středa 27. dubna 2011

Nahrávky jsou zase v pořádku

Možná to někdo ani nezaregistroval, ale byl tady problém s nahrávkami MP3, ke kterým byl kvůli reorganizaci FTP majitele úložiště znemožněn přístup. Ale už se mi podařilo všech 42 nahrávek, kterých se to týkalo, uložit jinam. Přepsal jsem odkazy, takže nahrávky už jsou zase aktivní a měly by jít u jednotlivých příspěvků normálně přehrávat.

Pokud by se vyskytl problém, který mi unikl, prosím o zprávu na adresu radio@dx.cz .

úterý 26. dubna 2011

25 let od Černobylu

Přesně před 25 lety došlo k havárii na jaderné elektrárně Černobyl na Ukrajině. Dnes už víme, že to byla největší havárie jaderné elektrárny v historii, byla zaviněna nedbalostí obsluhy a přinesla největší počet obětí.
     Ve svém archívu jsem vyhledal první zprávu o této havárii, která byla uveřejněna v našem tisku. K havárii došlo 26. dubna 1986 v 1:23 hod., Sovětský svaz ji oficiálně oznámil 28. dubna po 20. hodině a v našem tisku se objevila o den později. Z tohoto dne, 29. dubna 1986, je přiložený výstřižek z deníku Mladá fronta. Přináší krátkou úřední zprávu a pak ještě pokračuje dalšími asi 30 řádkami, na kterých jsou vyjmenovány větší či menší havárie na jaderných elektrárnách v USA.
V dalších dnech tuto katastrofu paradoxně překryly prvomájové oslavy, až od 4. května se v našem tisku objevovaly denně další zprávy o situaci v Černobylu.
     Dnes, po 25 letech, už můžeme posoudit, jak kdo informoval o skutečné situaci v té době. Sovětský svaz vytvářel dojem, že se vlastně nic moc nestalo, z druhé strany (ze Západu) přicházely zprávy, že podle údajů z amerických družic jsou na Ukrajině
2 miliony obětí. U nás byly v příštích měsících zveřejňovány naše domácí výsledky měření radiace v ovzduší, půdě, potravinách apod. O jejichž pravdivosti byly už v té době pochybnosti, na druhé straně je ale také pravda, že v roce 1986 už nebyla naše servilita vůči Sovětskému svazu tak velká, jako např. v 70. letech.

Podrobný článek o havárii včetně časových souvislostí je zde: http://cernobyl.euweb.cz/ . Při jeho čtení běhá člověku mráz po zádech...

sobota 16. dubna 2011

Kdo vysílá v Peru na 1640 kHz?

To je otázka a už asi týden si nad ní lámou hlavy četní DXeři ve Skandinávii (a jeden v Lotyš-sku), kteří slyšeli v tomto týdnu kolem 14. dubna neznámou stani-ci patrně peru-ánského původu na 1640 kHz.
     Po dvou dnech marné snahy stanici identifikovat vyrazil lotyšský DXer Michail (příjmení neznáme) ještě před úsvitem autem do přírody, natáhl anténu a naladil 1640 kHz. Na připojeném videu je to krásně vidět. Na displeji je jasný kmitočet, z reproduktoru hraje ona neznámá stanice a venku, za oknem auta nad lesem svítá. To bylo mezi 0230-0245 UTC. Teď vychází slunce v Lotyšsku v 0315 UTC, takže to bylo půl hodiny před východem, čemuž odpovídá na videu slabá záře na jasném modrém nebi. Romantickou scenérii doplňuje poměrně dobrý signál z přijímače. Video je dlouhé asi 7 minut, ve stopáži 6:30 je slyšet typický peruánský slogan (i se slovem „Peru“), jaký známe i od jiných stanic, když hlásí např.: „Pro celou oblast jihovýchodního Peru vysílá Radio XY“. Jestli je slogan ve španělštině, o tom je možné diskutovat, mnohem jistější ale je, že ostatní řeč je v indiánském jazyce kečua.
     Když jsem na stejném kmitoč-tu (1640 kHz) a prakticky ve stejné době slyšel stanici Radio Juventus Don Bosco z Dominikánské republiky, zdálo se mi, že na kmitočtu je ještě jedna stanice. Byla ale velmi slabá v pozadí. Patrně to byla tahle peruánská novinka. Její signál ale víc nevylezl. Na druhé straně DXeři ve Skandinávii (ani tenhle kolega z Lotyšska) neslyšeli Radio Juventus.
     Video, jehož autorem je Michail z Lotyšska, bylo natočeno v autě a je na něm vidět a slyšet vše, co jsem tady popsal.

Dominikánská republika na 1640 kHz

Dubnovým překvapením v tzv. X-pásmu středních vln je stanice z Domini-kánské republiky v Karibiku: Radio Juventus Don Bosco. Vysílá na 1640 kHz z hlav-ního města Santo Domingo.
     Stanice začala vysílat vlastně už v roce 2004, bylo o ní několi-krát slyšet, ale pak asi vysílač na 1640 kHz z nějakého důvodu nevyužívala. Až zase teď. Slyšel jsem ji poprvé 12. dubna v 0402 UTC, ale až o dva dny později se mi ji podařilo identifikovat.
14. dubna v 0408 UTC byla slyšet pěkná identifikace, opakovaná několikrát za sebou, a spolu se mnou ji slyšeli další kolegové DXeři v západní Evropě.

     Radio Juventus Don Bosco je náboženská stanice a v době, kdy je u nás slyšet, vysílá různé úvahy a promluvy, konkrétně jsem slyšel pořad na téma „Maria Magdalena“. Mezi slovem hraje náboženské písně, často zpívané dětmi.
     Signál byl první dva dny velmi slabý, třetí den byl silnější a čtvrtý den nebyl slyšet skoro vůbec. Příjem byl možný také hlavně proto, že v oněch dnech skoro úplně chyběly na kmitočtech tohoto pásma stanice z USA. Příjmové podmínky jsou prostě nevyzpytatelné.
     Zdálo se mi, že kromě Radia Juventus Don Bosco slyším na stejném kmitočtu ještě jednu, velmi slabou stanici. Pokud to nebylo nic z USA, jednalo se o novou, neznámou stanici z Peru, kterou v těch dnech slyšelo několik DXerů ve Skandinávii a Lotyšsku. Naopak neslyšeli stanici z Dominikánské republiky. Píši o tom v jiném příspěvku.

Na nahrávce je malý portrét Radia Juventus Don Bosco: část pořadu o Máří Magdaléně, kousek písně a nakonec identifikace opakovaná několikrát za sebou.

Nový kmitočet Radia Kavkaz

Radio Kavkaz je vlastně pokračo-vatel ve své době velmi známé Rozhlasové stanice Svobodná Čečňa (rusky: Radiostancija Čečnja Svobodnaja).
V době války v Čečně a při-lehlých oblastech založila ruská vláda novou stanici, která měla prosazovat její názor na Kavkazu. Stanice dostala velmi silný vysílač na dlouhé vlně 171 kHz a tam vysílala Svobodná Čečňa prakticky nepřetržitě.
     Jak se ale postupem let situace uklidňovala, nebyl už nutný takový masivní tlak, stanice byla převedena pod Hlas Ruska (Golos Rossiji) a dostala název Radio Kavkaz. Čečenské téma je v jejích pořadech ale stále zastoupeno, a tak můžeme slyšet jak několik pořadů v čečenštině, tak čečenské lidové písně.
     Vypadalo to, že to takhle zůstane, ale v dubnu se najednou objevil silný signál Radia Kavkaz na 1395 kHz, což je shodou okolností uvolněný kmitočet tady v Evropě, takže cokoliv tam začne vysílat, hned to slyšíme. Během několika dní po zahájení vysílání bylo zjištěno, že se jedná o vysílač Gavar v Arménii s výkonem 500 kW. Během dne tam vysílá pořady Hlasu Ruska v ruštině a pořady Radia Kavkaz. Kavkaz si můžeme poslechnout kolem naší půlnoci.
I během vysílání Radia Kavkaz jdou ale zprávy v celou hodinu ze studia Hlasu Ruska.

     Na nahrávce je slyšet konec zpráv Hlasu Ruska, po kterém následuje znělka a ohlášení Radia Kavkaz v ruštině (čečenské pořady a ohlášení jsou slyšet vzácně, a to spíš na 171 kHz ve večerní době kolem 20 nebo 21 hodin našeho času; v té době je kmitočet 1395 kHz obsazen silným vysílačem v Albánii).

pondělí 4. dubna 2011

Léto na začátku dubna

První dubnový víkend (1. - 3.4.) probíhal překvapivě ve znamení letních teplot. Nedělní teplota se na Plzeňsku vyšpl-hala na 24 °C! Ale jakoby se příroda toho velkého skoku zalekla, už v pondělí se počasí radikálně změnilo, pršelo a teplota nevylezla nad 9 stupňů. Víkend jsem musel trávit v Plzni a při pondělním příjezdu na hájovnu mne vydatně zkropil ledový déšť přicházející od severu.
     Je zajímavé, jak tady byl letošní konec zimy a začátek jara chudý na události. S loňskem to nemohu porovnat, protože loni jsem měl dlouhou přestávku od 12. února do 6. dubna, kdy mne nejdřív vyhnalo z lesa množství sněhu a pak mi různé události, které už si teď úplně nevybavuji, zabránily, abych se sem dostal dřív než na začátku dubna. Loňská nepohoda se letos neopakovala, letní počasí se určitě loni v dubnu neobjevilo, naopak v zápiscích čtu, že 12. dubna ráno drobně sněžilo a sněhový poprašek se udržel celé dopoledne, až ho odpoledne spláchl déšť.
     Zápisky s rádiových vln z loňského dubna neukazují během měsíce žádné překvapivé úlovky, až v závěru měsíce se na středních vlnách začaly objevovat stanice z Argentiny v jejich obvyklém jarním čase kolem 0230 UTC. Tak už se zase těším na letošní latinskoamerickou sezónu, která by měla během dubna začít.
     K jedné změně ale tady došlo, když jsem 30. března prodloužil anténu longwire o 110 metrů. Teď má tedy 180 metrů, není sice úplně přímá, ale trochu zalomená západním směrem. Původně končila u plotu, za kterým už je jen les. Prodloužil jsem ji směrem do lesa a upevnil na stromy ve výšce 3-5 metrů. S prodloužením jsem nespojoval velké naděje, protože mám už dlouholetý dojem, že les spíš tlumí přicházející signály. To se také potvrdilo a prodloužená anténa nepřináší skoro žádné znatelné změny, ani v síle signálů, ani ve směrovosti. Lesu prostě dál nevěřím, přestože jsem nedávno četl, jak radioamatéři natahovali ve Švédsku celkem deset velmi dlouhých antén beverage v hustém lese. Je ale dobré zkusit něco nového a možná časem objevím nějaký směr nebo kmitočtové pásmo, kde se příjem zlepšil.
     Kolem se probouzí příroda a přestože se nová zeleň objevuje ještě velmi zřídka, v rybníčku jsem zjistil čilý žabí ruch. Ozývají se sice jen slabě, o to víc se snaží naklást vajíček. Pod vodou jsou vidět velké rosolovité koule plné černých vajíček o velikosti zrnek pepře. V každé kouli je jich několik stovek. Koule se na dotek podobají medúzám a jelikož nemají v rybníčku asi žádného přirozeného nepřítele, narodí se jistě tisíce pulců.
     Na zahradě kolem rybníčku zase vykvetly velké bílé plochy sasanek. Dřív je vždycky následovaly blatouchy na hranici vodní hladiny, ale jelikož je po letošní zimě bohaté na vláhu rybníček plný vody, jsou místa s blatouchy zaplavená. Minulý týden jsem vyplašil dvě sýkorky, které vylétly ze škvíry mezi zděnou a dřevěnou kůlnou. Loni tam měly hnízdo, patrně i letos se tam vrátily se stejným úmyslem. Prostě – jaro je tady a bude se jistě na co dívat...