pátek 30. července 2010

Rádiové vlnění v útlumu

Nějak se nám vytrácejí rádiová a DX témata, řekl by si možná návštěvník tohoto blogu. Ano, rádiové vlnění je v jakémsi letním útlumu, do značné míry zaviněném i bouřkovým rušením, kdy je na pásmech slyšet jen praskot a nic kloudného. A to hlavně na mých oblíbených nízkých kmitočtech od majákového pásma dlouhých vln, přes střední vlny až k tropickým pásmům. Na vyšších kmitočtech KV není bouřkové rušení tak výrazné, ale zase tam je málo zajímavých věcí ke slyšení…
     Když prohlížím své zápisky za poslední dva měsíce, vidím akorát jednu dost zajímavou stanici, a to Radio Lipez z Bolívie na 4796 kHz. Je to bývalé Radio Mallku (mallku = kondor), nové jméno má od loňska. Lipez je jedna z provincií. Stanici jsem slyšel v neobvyklou dobu, a sice kolem východu slunce v 0300 UTC. Neobvyklá doba je to proto, že Radio Lipez obvykle končí vysílání kolem půlnoci UTC. Ale jak se ukázalo i ve zprávách zahraničních DXerů, stanice byla slyšet v tuhle pozdní dobu i o týden později, a to také v sobotu ráno našeho času (v té době je v Bolívii pátek večer, 23 hodin). Zdá se tedy, že Radio Lipez má prodloužené vysílání v pátek večer a místo obvyklého ukončení vysílání ve 20 hodin hraje až do půlnoci.
     Dnes je zase pátek a tak bychom mohli v sobotu ráno zase na Radio Lipez políčit. Chystají se na to i někteří DXeři v zahraničí. Už se rozneslo, že signál stanice je neobvykle silný, zvlášť v USA, ale i v Evropě. Když jsem ji slyšel já, byl signál také docela silný, ale nepřetržitý bouřkový praskot ho natolik degradoval, že jsem nedělal ani nahrávku…
     Radio Lipez vysílá z města Uyuni, které leží nedaleko největšího solného jezera na světě. Má název Salar de Uyuni, rozlohu 10 582 km2 a leží v nadmořské výšce 3656 m. Prostě: turistická atrakce prvního řádu. Však se tam také z ničeho jiného nedá žít. Zemědělství skoro neexistuje, protože je tam velmi málo vody, a ta, která někdy teče, je slaná.
     Radio Lipez vysílá většinou v jazyce místních Indiánů Aymara, ale můžeme slyšet i španělštinu. Objevení zajímavé a vzácné bolivijské stanice v pásmu 60 metrů je asi událostí letošního léta, které je na jiné DX úlovky dost lakomé. Ale všeho jen do času, víme, že nás zase čekají lepší dny, až se bouřky trochu utiší a noc prodlouží…