čtvrtek 27. ledna 2011

Místní rádio z Doněcka na 1359 kHz

Lokální vysílání zachycené z velké dálky vždycky potěší. Na 1359 kHz je poměrně dost stanic, a tak to někdy není s vysíláním z ukrajinského Doněcka jednoduché. Když si ale vytipujeme výhodný čas a několikrát to zkusíme, můžeme se dočkat i pěkného signálu, který si zvěčníme v podobě nahrávky.
     Vysílač Dokučaivsk vysílá z Doněcké oblasti a regionální pořad by se měl podle některých pramenů jmenovat „Radio Doněčiny“. To jsem tam ale nikdy neslyšel, stanice se vždycky hlásila jen jako „Hovorit Doněck“. O Doněčině (to je název kraje, podobně jako u nás Vysočina) se hovořilo jen při hlášení času, např. „Simjacata hodyna na Doněčině“.

Na nahrávce jsou pěkné identifikace vystřižené z hodinové relace, kde se jinak jen hrálo...

Radio Karelija od finských hranic

Když silný švýcarský vysílač Sottens uvolnil kmitočet 765 kHz, zajímalo jistě nejen mne, jaké skryté stanice se tam objeví. Jednou z nich je i Radio Rossii, tzv. první ruský rozhlasový program. To by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o vysílač Petrozavodsk, které je v ruské republice Karélie, na severu u finských hranic. A do vysílání se vkládají 4x za den místní relace s názvem Radio Karelija. To je vždycky zajímavé a v mnoha případech i vzácné.
     Netušil jsem, jak bude obtížné tyhle místní relace zachytit. Vytipoval jsem si první z nich, a sice ráno od 5:10 do 6:00 hod. našeho času. V té době je v Karélii o 2 hodiny víc. Během pěti dnů v řadě, kdy jsem příjem zkoušel, jsem tuhle zapeklitou stanici slyšel jen jednou, a to ještě jen asi z 50 procent času. Ale podařilo se mi vytěžit maximum. Hlavně jsem slyšel zprávy v místním jazyce karelštině, která se trochu podobá finštině. Zprávy trvají asi 7 minut, jinak relace běží v ruštině.

Na nahrávce je nejzajímavější právě ukázka karelštiny. Rozhodl jsem se nechat na začátku ještě nepříliš kvalitní pasáž ze začátku relace v 5:10 hod. s ohlášením, ta bude ale srozumitelná jen se sluchátky. Dál už je zmíněná karelština a tam je kvalita příjmu docela dobrá.

Italský trpaslík vysílá na 1512 kHz

Úterní dopoledne 18. ledna mi přineslo velké překvapení v podobě malé italské stanice, kterou jsem naladil náhodou na 1512 kHz. Slyšel jsem tam řecký vysílač a jen ze zvyku jsem zkusil přepnout z antény MiniWhip na longwire, jestli by tam nebyl nějaký holandský pirát. Překvapilo mne už to, že řecký signál úplně zmizel. Navíc tam bylo slyšet něco velmi slabého v pozadí. Pak jsem poznal italštinu. To mne na tom kmitočtu moc nesedělo.
     Pak se signál zlepšil a pohled do seznamu ukázal, že tam je slabý vysílač o výkonu 0,5 kW v Bologni, který přenáší program stanice Onda Media Broadcast. Vysílá nepravidelně a patrně pronajímá vysílací čas různým subjektům. Tentokrát přenášeli italský program Hlasu Ruska. Ale nebyla to běžná každodenní relace, ale nějakým způsobem upravená, protože se často zmiňovali o Onda Media Broadcast a dokonce šéf stanice Roberto Forlán vedl rozhovor s někým z Hlasu Ruska.
     Poslouchal jsem mezi 9. a 10. hodinou dopolední a patrně jsem zachytil jeden z jejich aktivních dnů. V dalších dnech už jsem na kmitočtu nic neslyšel.

Nahrávka zachycuje konec zmíněného rozhovoru a ohlášení jak samotné stanice Onda Media Broadcast, tak i Hlasu Ruska z Moskvy (Voce de la Rusia).

Kanada v pásmu nad 1600 kHz

Příjem stanic z Ameriky na středních vlnách je nevypoči-tatelný, ale někdy se to povede a člověk slyší víc, než by čekal. Ráno dne 16. ledna se kolem 8. hodiny objevily dvě stanice z Kanady v tzv. X-pásmu nad 1600 kHz.
     Stanice se značkou CJEU na 1670 kHz vysílá z města Gatineau v provincii Quebec. Vysílání věnuje dětem a mladé generaci. V poslední době se začala hlásit jako Radio Oxygen, dříve jako Radio Enfant, což má dosud na logu. Vysílá francouzsky, to je slyšet i na nahrávce.
     Z provincie Ontario přiletěl signál stanice CHTO Toronto, kmitočet 1690 kHz. Stanice se zaměřuje hlavně na řeckou menšinu v oblasti Toronta celých 21 hodin denně a často hraje řeckou hudbu. Tou nás tentokrát nepotěšila, na nahrávce slyšíme anglické ohlášení a webovou adresu www.am1690.ca . Kromě řečtiny vysílá stanice také arménsky, bulharsky, anglicky, rumunsky a srbsky.



Radio Bílá Hora testovalo střední vlnu

Radio Bílá Hora vysílalo v minulých letech vždy jen na Silvestra. Teď se objevilo v éteru nečekaně také v polovině ledna. Jelikož ale informační kanály fungují dobře, dozvěděli se to ti, které to zajímá. Účelem vysílání dne 15. ledna bylo testování nového středovlnného vysílače na kmitočtu 1233 kHz.
    Začalo se vysílat přesně ve 20 hodin. Vysílač nebyl příliš stabilní a tak se signál pohyboval mezi 1230 - 1235 kHz. Když byl na dolním nebo horním okraji, bylo to docela dobré. Uprostřed, kde by měl správně být, docházelo ale k silnému rušení od anglické stanice Absolute Radio.
     Po většinu vysílání byl tady v okrese Plzeň-sever signál srozumitelný, měl sice úniky, ale to je na středních vlnách běžné. Zkoušel jsem i malý přenosný přijímač Etón E5 a také tam jsem stanici docela snadno naladil a také rušení jsem částečně odstranil směrováním. Co by tomu řekl běžný posluchač rozhlasu, těžko říct, asi by na takový poslech neměl nervy, ale my jsme zvyklí na lecos.
     Tím je myšlena technická kvalita příjmu, nikoliv náplň vysílání. Ta byla v porovnání se Silvestrem svou kvalitou o několik tříd výš, dokonce byl dost velký prostor věnován „poezii“. Sice se jednalo o různé verše a veršíky spíš humorného rázu, ale zapadalo to do atmosféry vysílání. Muzika byla zase čistě z domácí, tj. české a slovenské produkce.
     Lednové vysílání se oprostilo od silvestrovského přístupu, že je třeba dělat srandu za každou cenu. Dokonce to teď chvílemi vypadalo, že to ti hoši myslí s rádiem opravdu vážně a že by se jim mohlo snad i dařit...

Nahrávka ukazuje průměrnou kvalitu příjmu. Během večera se střídaly horší i lepší pasáže.

pondělí 3. ledna 2011

Konec švýcarského vysílače Sottens

Přestože byl provoz švýcarského vysílače Sottens na 765 kHz ukončen už prakticky 5. prosince o půlnoci, až do konce roku tam ještě probíhala smyčka s hlá-šením. V něm našli upozornění případní poslouchači, kteří by o změně nevěděli, kmitočet by naladili a divili se, že tam nevysílá jejich oblíbená stanice RSR 4 - Option Musique. První verze smyčky byla namluvena ženským hlasem, ale po 10 dnech byla vyměněna za novou verzi, namluvenou mužským hlasem. Patrně se zapomnělo, že stanice je přenášena také přes satelit, protože v první verzi byl zmíněn jen DAB+, internet a VKV. Ve druhé verzi přibyl satelit.
     Švýcaři jsou přesní jako jejich hodinky a tak nejen, že hlášení ve smyčce skončilo na sekundu přesně o půlnoci, ale okamžitě byla vypnuta i modulace. Nosná vlna vysílače zůstala zapnuta ještě 20 sekund, pak byl vysílač vypnut a objevila se celá řada jiných stanic, v čele se zpěvným předčítáním z koránu z vysílače v Saúdské Arábii. V té chvíli mne napadlo, kolik lidí asi poslouchalo o silvestrovské půlnoci vypnutí tohoto vysílače. Možná ale bylo pár takhle vyšinutých...

Na následující nahrávce je zachyceno poslední hlášení ze smyčky, pak je modulace vypnuta a 20 sekund po ní i celý vysílač. Potom se ještě na chviličku můžeme ponořit do hloubky uvolněného éteru na tomhle kmitočtu.

A tak skončil další významný vysílač v pásmu středních vln.


Radio Bílá Hora

Tak jako každý rok na Silvestra, i tentokrát jsme měli možnost naladit si vysílání české příležitostné stanice Radio Bílá Hora. Provozovatelé tentokrát zvolili kmitočet 2345 kHz, později večer potom přeladili vysílač na 1795 kHz. Na obou kmitočtech se vysílalo v režimu USB. Amatérský transceiver se zesilovačem měl výkon 500 W, anténa typu Inverted L měla délku 120 metrů, což odpovídalo délce vlny. Místo, odkud se vysílalo, bylo i tentokrát patrně poblíž Prahy.
     Vysílání začalo asi v 15 hodin a během první hodiny přišla celá řada poslechových reportů, jak od nás, tak i ze zahraničí, např. z Německa, Finska, Rakouska, Anglie... Signál byl velmi pěkný (tady S9), v modulačních pauzách se ale ozýval silný síťový brum.
     Program se nesl v silvestrovském duchu, tak jak si ho představovali operátoři. Posluchači by asi byli přivítali méně chaosu a méně vulgarit a opileckého humoru bez vtipu. Pochvalu zaslouží výběr výlučně české muziky (včetně záznamu koncertu Karla Kryla).

Na následující nahrávce, která trvá 4 minuty, je znělka a ohlášení Radia Bílá Hora a odpovídání na poslechové reporty. Ty přišly mailem do studia od DXerů, které bude mnohý čtenář patrně znát.

sobota 1. ledna 2011

Nový rok 2011

Jak na Nový rok, tak po celý rok, říkal jsem si, když jsem před silvestrovskou půlnocí připravoval buřty s cibulí. I když nejsou předem naložené, můžeme to dohonit tím, že celou směs dáme i s talířem či miskou prohřát nad kamna. Celou místnost provoní typické aroma a když i příliš horký pokrm necháme trochu vychladnout, určitě si pochutnáme.
     Tak jsem to udělal i já, mezitím odbila půlnoc, a tak jsem nechal buřty na kamnech jejich osudu a vyšel jsem ven, kousek od hájovny, kde už je trochu rozhled do severního okolí. Jinak je kolem les a tak jsou místo ohňostrojů z okolních vesnic vidět jen záblesky na obloze. Bouchalo to všude kolem, i když nejbližší rachejtle poletovaly ve vzdálenosti dvou kilometrů ode mne. Po necelé půlhodině byl konec a celý kraj se zase ponořil do naprostého ticha. Sněhová vrstva prosvětlovala okolí. Nedivím se, že v takové chvíli někdo dostane nápad na půlnoční mrazivou procházku...
     Už jsem několik let neposlouchal o Silvestru rozhlasové stanice z větších dálek. Tentokrát se mi to podařilo a tak jsem byl zvědavý, jak v jiných zemích prožívají poslední den roku a jakým způsobem se baví s rozhlasem. Ale dočkal jsem se překvapení, protože na žádné rozhlasové stanici jsem neslyšel žádnou zábavu, to, čím u nás je či byla silvestrovská estráda s humornými scénkami apod. Nic, jen obvyklý program, komentáře, bilance, nanejvýš nějaká pop music. Asi nejsou jinde zvyklí oslavovat konec roku (jestli vůbec) s rozhlasem.
     Jak na Nový rok, tak po celý rok. Na první lednové dopoledne jsem naplánoval novoroční procházku. Původní odhadovaná hodina a půl se kvůli sněhu protáhla skoro na tři hodiny. Už předem jsem se vzdal myšlenky, že kvůli sněhu nenavštívím zajímavá místa, kam během roku často chodím. Oblíbená trasa je dlouhá asi 6 km. Tentokrát jsem víc fotil a tak jsem udělal několik odboček. Původní zamračenou oblohu v 10 hodin vystřídalo částečné slunečno o dvě hodiny později. A tak jsou některé fotky smutnější, jiné veselejší... Cestou jsem neviděl živou duši. A to doslova, ani zvíře. Jen několik ptáků, kteří seděli na hromádce krmení pro srnky.

Na jihovýchodním okraji lesa. V dáli se zvedají Brdy, tentokrát nejsou vidět kvůli kouřmu...

Na vrcholu Spálené hory 515 m n/m

Bývalý vojenský areál, kde se montovaly rakety Varšavské smlouvy.
V rozsáhlém lesním areálu jsou různé budovy, dvě montážní haly, kasárna se zázemím, garáže atd., vše již v dezolátním stavu.

Severovýchodní okraj lesa s výhledem do dáli. Vlevo na poli spadlo v červenci letadlo (viz článek na tomto blogu).

Východní okraj lesa. Sem občas chodím, abych se podíval, kam jednou natáhnu tu východní anténu. Až ke stromové aleji u silnice je to 700 metrů.

- - - - - - - - - - - - -

     V 18:15 se ozvalo několik detonací. Ihned mi došlo, že někdy na začátku prosince mi někdo říkal, že tady v kraji je zvykem pořádat obecní ohňostroj na Nový rok večer. Na okraji obce se sejdou občané a společně tak oslaví příchod nového roku. Úplně jsem na to zapomněl. Byl bych se šel podívat. Ale než bych se teď oblékl a došel na místo, trvalo by to ve sněhu možná půl hodiny a to už bude jistě po ohňostroji. Bylo to tak, kanonáda trvala asi 15 minut a byl konec. Stejné ohňostroje jsou prý vidět i na okolních kopcích a vyvýšeninách. Obce si tak patrně posílají vzájemné novoroční pozdravy. Je to hezký zvyk.
     První den nového roku uběhl stejně rychle, jako ty předešlé dny loni. Když se člověk zastaví a uvědomí si, že ho čeká 365 dní vyplněných zatím neznámým obsahem, mohou se v něm prát dva pocity: má cítit zvědavost nebo spíš obavu? Ze zkušenosti asi ví, že přijdou chvíle radostné i nepříjemné. A tak je dost důležité, aby si vlastní neobratností, nedbalostí a nesprávným rozhodnutím nezpůsobil i další problémy. Troška pesimismu je asi nutná, aby konečná bilance byla radostná...